Okres wiosenny to czas kiedy inseminacja bydła jest najbardziej korzystna z punktu widzenia ekonomii produkcji mleka.

Wielu hodowców boryka się wtedy z problemem tzw. „cichej rui”. Bardzo często problemem „cichej rui” są dotknięte wysokowydajne krowy mleczne, u których stwierdza się niedobory energii lub niedostateczne zbilansowanie dawki pokarmowej.  Niedobór aminokwasów egzogennych skutkuje powstawaniem nadmiernej ilości jonów amonowych, co w konsekwencji powoduje negatywny wpływ na rozród.

Firma INTERMAG wprowadza na rynek produkt, który pozwala uniknąć tego typu kłopotów. INSEMIN Farmerski zastosowany w odpowiednim momencie cyklu rujowego krowy, wpływa regulująco na układ rozrodczy dzięki czemu wzmaga objawy rui oraz poprawia skuteczność inseminacji.

Witamina A oraz beta karoten pełnią ważną rolę w regulacji cyklu płciowego. Deficyt tych mikroelementów może prowadzić do zaburzeń płodności oraz zwiększyć częstotliwość występowania tzw. ”cichej rui” . Dostarczanie beta karotenu powinno wiązać się także z zaopatrzeniem organizmu w odpowiednią ilość witaminy E oraz białka.

Tokoferol z racji swoich właściwości korzystnie wpływa na procesy zapobiegające zwyrodnieniu jajników oraz prawidłowego dojrzewania pęcherzyków Graffa, a jego prawidłowy poziom w dawce pokarmowej ułatwia implementację zarodka w macicy.

Wysokowydajne krowy skarmiane są paszą bogatą w białko, które jest w pełni przyswajalne tylko w przypadku obecności tzw. aminokwasów niezbędnych.

W sytuacji kiedy w organizmie bydła dochodzi do niedoboru jednego z najbardziej wrażliwych ze względu na dawkę dostarczenia aminokwasu egzogennego tj. metioniny, lizyny, tryptofanu, może dochodzić do upośledzenia wchłaniania, powstawania nadmiernej ilości amoniaku i w konsekwencji pogorszenia wskaźników rozrodu.

W przypadkach zaburzeń płodności oraz problemów z cichą rują, dodatkowe dostarczanie fitoestrogenów zawartych w lucernie i koniczynie powoduje stymulacje podwzgórza oraz przysadki wywołując pełne objawy rui.

Insemin Farmerski zastosowany w bezpośrednim, jednorazowym wlewie do pyska zapewnia:

  • wzmaganie wywołania pełnych objawów rui
  • zwiększenie skuteczności inseminacji
  • uzupełnienie niedoborów energetycznych
  • ograniczenie powstawania cyst jajnikowych
  • uzupełnianie niedoborów aminokwasów egzogennych oraz witamin

Inne produkty wpływające na dobrą płodność to m.in. specjalistyczne lizawki w tym VITAL S czy EM Carbon Bokashi, który poza wieloma pozytywnymi efektami ogranicza niekorzystne działanie mykotoksyn z pasz objętościowych i treściwych.