Sezon wegetacyjny wkrótce, dlatego warto już teraz pomyśleć o polepszeniu stanu swoich użytków zielonych w celu ich lepszego plonowania. Aktualnie wiele firm świadczy usługi podsiewu łąk. Powstały ku temu mieszanki traw oraz wiele teorii na temat wykonywania tego zabiegu. Niestety niewielu wykonawców czy producentów maszyn i nasion pokazuje obiektywnie efekty płynące z tego zabiegu. Źle wykonywany podsiew powoduje zniechęcenie do tego zabiegu, a jest on bardzo istotny na użytkach trwałych – zwłaszcza tych, których po prostu nie można zaorać i zasiać od nowa.

Błędy w uprawie łąk i pastwisk

Jest wiele powodów utraty jakości użytków zielonych. Warto je eliminować wcześniej żeby nie doprowadzić do szybkiej degradacji łąk i pastwisk. Są to między innymi:

  • złe dobranie gatunków traw do stanowiska i sposobu użytkowania,
  • długotrwałe susze lub stagnacja wody,
  • niewłaściwe nawożenie mineralne tj. głównie zbyt duże nawożenie azotowe (również nawozami naturalnymi – gnojowicą / gnojówką) przy słabym zaopatrywaniu w fosfor, potas, wapń, siarkę i mikroskładniki,
  • silne zakwaszenie gleby,
  • zbyt niskie koszenie oraz późne koszenie jesienne lub wypas do samej zimy,
  • częste niszczenie darni przez koła maszyn (trudne warunki podczas zbioru, zbyt duże maszyny),
  • jednostronne użytkowanie tj. tylko kośne albo tylko pastwiskowe,
  • brak rozgarniania łajniaków po intensywnym wypasie,
  • zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych – napowietrzania i wałowania.

Kiedy wykonujemy podsiewy

Gdy plony uzyskiwane z użytków zielonych są słabe należy obrać strategię na poprawę wartości łąki lub pastwiska. Gdy stan darni jest krytyczny to powinno się odsiać od nowa użytek. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzenia są stosunkowo niewielkie (braki 30-60%) lub nie jest możliwa uprawa w pełni niszcząca starą darń – warto wykonać skuteczny podsiew.
Termin podsiewu to wczesna wiosna (z wykorzystaniem wilgoci pozimowej) – przed lub początek ruszania wegetacji (marzec/kwiecień) lub późne lato i jesień (od połowy sierpnia). Należy wtedy ograniczyć nawożenie azotowe aby umożliwić swobodne wschody młodych roślin, które muszą konkurować z silniejszymi roślinami starszymi. Azot można zastąpić nawozami zawierającymi fosfor i potas lub wapnem, które to nawozy podczas podsiewu możemy lekko zmieszać z glebą przy okazji przyspieszając ich działanie.

Technika podsiewu

W zależności od zachwaszczenia można wspomóc się środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać o obecności roślin motylkowych, które mogą ulec zniszczeniu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest fachowy zabieg mechaniczny. Aby stworzyć warunki do wschodów i rozwoju młodych roślin należy osłabić starą darń. Można zrobić to prostymi sposobami jak bronowanie bronami zębatymi, chwastownikiem lub włóką. Po czym należy wysiać nasiona. Dobrze, gdy zostaną zmieszane z glebą ale najważniejsze jest ich dokładne przywałowanie.
Prawidłowy zabieg podsiewu za jednym przejazdem umożliwiają specjalistyczne agregaty.

 

Gatunki traw i ich dawki

Do podsiewu należy wybrać odpowiednie gatunki traw charakteryzujące się szybkimi wschodami i wysoką konkurencyjnością. Są to głównie życice – wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała oraz festulolium. Na rynku jest wiele mieszanek traw łączących te gatunki oraz różne odmiany życicy trwałej co jest bardzo istotne w późniejszym plonowaniu użytków. Warto zastosować nasiona najwyższej jakości. Dawki nasion zależne są od stanu runi, częstotliwości podsiewu i jego sposobu – wahają się w przedziale 10-25kg/ha. Polecamy specjalistycznie mieszanki do podsiewu z oferty BIG-AGRO.PL

 

Podsiew lucerną i koniczynami

Podsiew użytków lucerną bardzo rzadko się sprawdza. W razie potrzeby wprowadzenia roślin białkowych lepsze efekty uzyskuje się stosując koniczynę łąkową (czerwoną) lub białą. Najlepszym wyborem są wybitne odmiany i nasiona otoczkowane bakteriami Rhizobium wraz z nawozem – co pozwala na ich szybki rozwój początkowy.

 

Po podsiewie

Pierwszy pokos po wykonanym podsiewie należy wykonać dość wcześnie aby w następującym odroście młode trawy mogły wyprzedzić stare rośliny zapewniając wysokie plony najwyższej jakości paszy objętościowej.

 

Guttler – dokładnie, szybko i skutecznie

Efektywny podsiew musi być wykonany profesjonalnie i w odpowiednim czasie. Sprawny i kompleksowy zabieg umożliwiają agregaty renomowanej marki Guttler, których jesteśmy dystrybutorem. Siewnik za jednym przejazdem wyrównuje powierzchnie (szkody po żerowaniu dzików, kretowiny itp.), wydrapuje starą, uszkodzoną darń (w tym mech) i napowietrza glebę. Dalej wysiewane są równomiernie nasiona za pomocą precyzyjnego siewnika pneumatycznego. Końcowym elementem roboczym jest unikatowy samoczyszczący wał, który dosłownie wmasowywuje nasiona w glebę i dogniata starą darń. Agregat doskonale nadaje się również do siewu traw, lucern czy koniczyn po uprawie pełnej. Świadczymy usługi podsiewu i siewu w powiecie Kętrzyńskim i ościennych. W naszej ofercie znajdują się również Frotpackery na przedni TUZ oraz wspomniane wyżej wały. Zapraszam do zapoznania się z naszymi maszynami i innymi produktami podczas AgroShow w Ostródzie!